ورزش و سلامت استخوان

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • ورزش و سلامت استخوان
ورزش و سلامت استخوان
اکثر مردم با بسیاری از مزایای ورزش مانند بهبود قدرت و استقامت عضلات ، کاهش خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی و جلوگیری از چاقی آشنا هستند. شاید اهمیت فعالیت بدنی منظم در ساخت و حفظ سلامت استخوانها به خوبی درک نشده باشد. عدم فعالیت باعث از بین رفتن استخوان می شود!
افزایش سن ، همراه با برخی بیماری ها و داروها ، می تواند به مرور زمان باعث ضعف و شکنندگی استخوان ها شود – شرایطی که به نام پوکی استخوان میگویند. این بیماری اغلب در زنان پس از یائسگی و در مردان در سنین بالاتر رخ می دهد. این بیماری با تخریب استخوانها ، استخوان افراد را در معرض خطر بیشتری برای شکستگی استخوان قرار می دهد ، که می تواند تحرک و استقلال را به طور جدی محدود کند. ما همچنین عضلات را با افزایش سن از دست میدهیم – شرایطی که به آن سارکوپنی میگویند. افرادی که به پوکی استخوان یا سارکوپنی مبتلا می شوند ضعیف در نظر گرفته می شوند: بیشتر احتمال سقوط و شکستن استخوان وجود دارد.
ورزش روی استخوان ها دقیقاً مانند ماهیچه ها اثر می گذارد و باعث استحکام آنها می شود. ورزش برای ساختن استخوان های محکم در جوانی مهم است و برای حفظ قدرت استخوان در بزرگسالی ضروری است. از آنجا که استخوان یک بافت زنده است ، با گذشت زمان در پاسخ به نیروهای وارد شده تغییر می کند. وقتی به طور منظم ورزش می کنید ، استخوان شما با ساخت استخوان بیشتر و تراکم بیشتر سازگار می شود. این پیشرفت در استخوان نیاز به تغذیه مناسب ، از جمله کلسیم کافی و ویتامین D دارد.
یکی دیگر از فواید ورزش این است که تعادل و هماهنگی را بهبود می بخشد. این مسئله به ویژه با افزایش سن از اهمیت بیشتری برخوردار می شود زیرا به جلوگیری از زمین خوردن و شکستگی استخوان ها کمک می کند.