متفورمین شرکت APOTEX سرطان زا است!

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • متفورمین شرکت APOTEX سرطان زا است!
متفورمین شرکت APOTEX سرطان زا است!
قرص آپوتکس ( Apotex ) با انتشار فراخوان داوطلبانه در سراسر کشورِ آمریکا از قرص های متفورمین هیدروکلراید آهسته رهش یا طولانی اثر با دوز ۵۰۰ میلی گرم به دلیل تشخیص N-nitrosodimethylamine که به اختصار به آن NDMA گفته میشود از بازار جمع آوری میشود.

Company Announcement Date:

FDA Publish Date:

Reason for Announcement: Due to detection of N_Nitrosodimethylamine

Company Name: Apotex Corp

Brand Name: Apotex Corp

Product Description: Metformin Hydrochloride Extended-Release Tablets, USP 500mg

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اعلام کرد که بسیاری از قرص های متفورمین هیدروکلراید آهسته رهش یا همان طولانی اثر (Extended-Release) مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج مربوط به سطح NDMA در آن بیش از حد مجاز دریافت روزانه (ADI) اندازه گیری شد.
کمپانی Apotex موافقت کرده است که فراخوانی برای قرصهای متفورمین هیدروکلراید طولانی اثر (ER) را از بازار اعلام کند. آپوتکس فروش این محصول را در فوریه ۲۰۱۹ در ایالات متحده متوقف کرد و هم اکنون تنها محصولات محدودی در بازار وجود دارد. تا به امروز ، اپوتکس هیچ گزارشی از وقوع عوارض جانبی مربوط به استفاده از محصول دریافت نکرده است.

 

شرح خطر:

NDMA بر اساس نتایج آزمایشات آزمایشگاهی به عنوان یک کارسینوژن (ماده ای که می تواند باعث سرطان شود) احتمالی برای انسان طبقه بندی می شود. NDMA یک آلاینده شناخته شده زیست محیطی است و در آب و غذاهایی از جمله گوشت ، لبنیات و سبزیجات یافت می شود.
مقادیر کم NDMA معمولاً در رژیم غذایی وجود دارد ، به عنوان مثال NDMA در غذاها و آب موجود است. انتظار نمی رود این سطوح پایین منجر به افزایش خطر سرطان شود. با این حال ، در صورت قرار گیری در معرض مقادیر بیشتری از آن ، ممکن است خطر ابتلا به سرطان در انسان را افزایش یابد.
قرصهای متفورمین هیدروکلراید طولانی اثر (ER) ، یک محصول خوراکی است که به عنوان مکمل رژیم و ورزش برای بهبود کنترل قند خون در بزرگسالان و کودکان بالای ۱۰ سال و افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ تجویز میشد.قرصهای متفورمین هیدروکلراید طولانی اثر (ER) را می توان با شماره NDC زیر که در برچسب محصول نوشته شده است ، شناسایی کرد.

 

Product Strength Pack Size NDC Number
Metformin Hydrochloride Extended-Release Tablets, USP ۵۰۰mg ۱۰۰’s Bottle ۶۰۵۰۵-۰۲۶۰-۱

دقت کنید که :

FDA اعلام کرده است که تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر سرطان زا بودن متفورمین شرکتهای دیگر در دسترس نیست.
متفورمین معمولی سرطان زا نیست.
اگر از متفورمین طولانی اثر کمپانی آمریکایی آپوتکس استفاده میکنید ، در مورد ادامه درمان حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
بیماران دیابتی حتماً مصرف متفورمین عادی خود ادامه دهند.

 

منبع : FDA.gov