تست آنتی بادی برای بیماری کرونا COVID-19

 • خانه
 • -
 • دسته‌بندی نشده
 • -
 • تست آنتی بادی برای بیماری کرونا COVID-19
تست آنتی بادی برای بیماری کرونا COVID-19

تست برای عفونت قبلی ( Test for past infection )

تست آنتی بادی با بررسی آنتی بادی های خون ، میتواند نشان دهد آیا شما مبتلا به عفونت قبلی با ویروس عامل COVID-19 هستید یا نه. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که به مقابله با عفونت ها کمک می کنند و معمولاً نقش محافظتی در برابر ابتلا مجدد آن بیماری دارند (ایمنی). آنتی بادی ها مختص به بیماری خاصی هستند. به عنوان مثال ، آنتی بادی سرخک از شخصی که دوباره در معرض سرخک قرار دارد محافظت می کند اما در صورت قرار گرفتن در معرض اوریون هیچ تاثیری نخواهد داشت.
بسته به زمان آلوده شدن فرد و زمان انجام آزمایش ، تستِ انتی بادی ممکن است آنتی بادی را در فردی که عفونت COVID-19 فعلی دارد پیدا نکند. برای تشخیص COVID-19 نباید از آزمایش های آنتی بادی استفاده شود. برای تشخیص اینکه در حال حاضر آلوده هستید ، به آزمایش ویروسی احتیاج دارید. آزمایش های ویروسی ، ویروس را در نمونه های دستگاه تنفسی شما ، مانند سواب هایی از داخل بینی شما ، شناسایی می کند.
اگر تست COVID-19 را در آزمایش ویروسی یا آنتی بادی چه مثبت یا چه منفی گزارش شود ، شما باید همچنان اقدامات پیشگیرانه ای را برای محافظت از خود و دیگران انجام دهید.
ما هنوز نمی دانیم افراد بهبود یافته از COVID-19 می توانند دوباره آلوده شوند یا اینکه ابتلای مجدد رخ نمیدهد. دانشمندان برای درک این موضوع در حال تلاش هستند.


تفسیر نتایج

اگر جواب تست آنتی بادی شما مثبت گزارش شود:

 • نتیجه مثبتِ تست آنتی بادی نشان می دهد که شما ممکن است آنتی بادی هایی از عفونت با ویروسی که باعث COVID-19 میشود  یا احتمالاً یک ویروس مرتبط از همان خانواده ویروسی (به نام coronavirus) مانند مواردی است که باعث سرماخوردگی می شود را در خونِ خود داشته باشید.
 • ما هنوز نمی دانیم که داشتن آنتی بادی در برابر ویروس که باعث COVID-19 می شود ، از ابتلای مجدد جلوگیری می کند یا خیر. همچنین اگر سبب ایمنی در برابر ابتلای مجدد میگردد ، این محافظت چه مدت ممکن است ادامه داشته باشد.
 • درمورد نتیجه آزمایش و نوع آزمایشاتی که انجام داده اید با پزشک معالج خود صحبت کنید تا نتیجه ی آزمایشات را بدانید. پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که نوع دوم آزمایش آنتی بادی را انجام دهید تا ببینید اولین آزمایش دقیق بوده است یا خیر.
 • شما باید همچنان از خود و دیگران محافظت کنید ، زیرا ممکن است شما مجدداً به ویروس آلوده شوید.
 • اگر علائم ندارید ، احتمالاً عفونت فعال ندارید و نیاز به پیگیری اضافی نیست. اگر در شغلی کار می کنید که تجهیزات محافظ شخصی (PPE) می پوشید ، پوشیدن آن  را ادامه دهید.
 • اگر علائم دارید و دیگر معیارها ، برای آزمایش ویروسی را شامل شوید ، به یک نوع دیگر آزمایش به نام تست ویروسی احتیاج دارید. این آزمایش ویروس ایجاد شده توسط COVID-19 را مشخص می کند. این آزمایش از نمونه های تنفسی مانند سواب از داخل بینی شما برای تأیید COVID-19 استفاده می کند. آزمایش آنتی بادی (خون) نمی تواند بگوید که آیا شما در حال حاضر مبتلا به COVID-19 هستیدیا نه.
 • نتیجه ی تستِ آنتی بادیِ شما ممکن است حتی در صورتی که در گذشته هیچگونه علائمی تداشته باشید ، مثبت گزارش شود. این امر میتواند در صورت بروز عفونت بدون علائم (که به آن عفونت Asymptomatic نیز گفته می شود) رخ دهد.

 

اگر جواب تست آنتی بادی شما منفی گزارش شود:

 • ممکن است قبلاً مبتلا به COVID-19 نشده باشید. درمورد نتیجه آزمایش و نوع آزمایشاتی که انجام داده اید با پزشک معالج خود صحبت کنید تا نتیجه خود را بدانید.
 • شما ممکن است در حال حاضر عفونت فعال داشته باشید. در این صورت نتیجه ی آزمایش ممکن است منفی باشد زیرا به طور معمول ۱ تا ۳ هفته پس از عفونت طول می کشد تا آنتی بادی ها تولید شود. احتمال دارد اگر اخیراً در معرض ویروس باشید ، می توانید بیمار شوید. این بدان معنی است که شما هنوز هم می توانید ویروس را گسترش دهید. تولید آنتی بادی در برخی از افراد ممکن است حتی بیشتر طول بکشند ، و حتی در برخی از افراد ممکن است پس از بهبودی آنتی بادی ایجاد نشود.
 • اگر علائم دارید ، و یا بعد از تست آنتی بادی دچار علائم شدید و دیگر معیارها ، برای آزمایش ویروسی را شامل شوید ، به یک نوع دیگر از آزمایش به نام تست ویروسی نیاز دارید. در این آزمایش از نمونه های تنفسی مانند سواب از بینی شما برای تأیید COVID-19 استفاده می شود. آزمایش آنتی بادی (خون) نمی تواند تشخیص دهد که آیا در حال حاضر مبتلا به COVID-19 هستید یا خیر.

 
 

منبع : CDC

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد ویروس کرونا میتوانید روی تاپیک های زیر کلیک کنید :

همه چیز در مورد ویروس کرونا ( coronavirus )
دستور العمل ها و نکات آموزشی پیشگیری از کرونا در مکانهای مختلف
فیلم آموزشی در مورد ویروس کرونا
انگشت پای کرونایی “covid toe” چیست ؟ شاید یک علامت عجیبِ ناشی از عفونت ویروس کرونا باشد
آیا حیوانات خانگی مانند سگ و گربه ، به ویروس کرونا ( CoronaVirus ) مبتلا میشوند ؟
اثربخش نبودن هیدروکسی کلروکین (Hydroxychloroquine) و آزیترومایسین (Azithromycin) در درمان کرونا (COVID-19)