آیا کرونا ویروسِ جدید ( covid_19 ) از طریق تماس جنسی نیز قابل انتقال است ؟

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • آیا کرونا ویروسِ جدید ( covid_19 ) از طریق تماس جنسی نیز قابل انتقال است ؟
آیا کرونا ویروسِ جدید ( covid_19 ) از طریق تماس جنسی نیز قابل انتقال است ؟
محققان چینی اعلام کردند که کرونا ویروسِ جدید حتی می تواند بعد از بهبودیِ بیماران ، در مایع منی مردان باقی بماند ، یافته ای که احتمال انتقال ویروس از طریق جنسی را افزایش می دهد.

 

 

در ژانویه و فوریه یک تیم در بیمارستان شانگهای چین ۳۸ بیمار مرد را که در اوج همه گیریِ ویروس کرونا در چین درمان شده بودند ، آزمایش کردند.

 

 

این تیم در مجله JAMA Network Open گزارش داده است که حدود ۱۶٪ از آنها شواهدی از کرونا ویرس در مایع منی خود داشتند. این تیم گزارش داد که حدوداً یک چهارم از آنها در مرحله حاد عفونت بودند و تقریباً ۹٪ از آنها در حال بهبودی بودند. “ما دریافتیم که SARS-CoV-2 می تواند در مایع منی بیماران COVID-19 حضور داشته باشد ، و SARS-CoV-2 ممکن است هنوز هم در مایع منی بیمارانِ در حال بهبودی وجود داشته باشد”.

 

 

این تیم افزود: “حتی اگر ویروس نتواند در سیستم تولید مثل مردان , تکثیر شود ، ممکن است در آنجا باقی بماند که احتمالاً ناشی از ایمنی ممتاز بیضه ها است” (همان سد خونی _ بیضه ای) . مصونیت اختصاصی بدان معنی است که سیستم ایمنی بدن نمی تواند به طور کامل به این منطقه برسد تا به مهاجمان ویروسی حمله کند.

 

تخصصی
سد خونی_بیضه ای ( Blood testis barrier ) ناشی از اتصالات محکم (Tight junction ) بین سلولهای سرتولی برای مصون ماندن سلولهای زایا ( germ cells ) از سیستم ایمنی خود فرد است .

 
 

این یک یافته ی تعجب آور نیست. بسیاری از ویروس ها می توانند در دستگاه تولید مثل مردان زندگی کنند. بعضی اوقات ویروس ابولا و ویروس زیکا در مایع منی گسترش یافته و ماه ها پس از بهبودی در آن باقی بماند. هنوز مشخص نیست که آیا coronavirus می تواند از این طریق گسترش یابد یا خیر . یافتن شواهد از ویروس در مایع منیِ افراد آلوده به ویروس کرونا لزوماً به معنای عفونی بودنِ آن نیست.

 
 

 
 

وی ادامه داد: ممکن است استفاده از کاندوم به عنوان وسیله پیشگیری در این بیماران مفید باشد. علاوه بر این ، شایان ذکر است که نیاز به مطالعاتی برای نظارت بر رشد جنین وجود دارد ، بنابراین برای جلوگیری از آلوده شدن ، تنها عدم تماس با بزاق و خون بیمار کافی نیست ، زیرا بقای SARS-CoV-2 در مایع منی بیمارِ بهبود یافته ، احتمال ابتلا به دیگران را حفظ می کند. “

 
 

برای اطلاعات بیشتر در مورد ویروس کرونا میتوانید روی تاپیک های زیر کلیک کنید :

 
همه چیز در مورد ویروس کرونا ( coronavirus )
دستور العمل ها و نکات آموزشی پیشگیری از کرونا در مکانهای مختلف
فیلم آموزشی در مورد ویروس کرونا
انگشت پای کرونایی “covid toe” چیست ؟ شاید یک علامت عجیبِ ناشی از عفونت ویروس کرونا باشد
آیا حیوانات خانگی مانند سگ و گربه ، به ویروس کرونا ( CoronaVirus ) مبتلا میشوند ؟
یک زن ژاپنی ، هفته ها پس از بهبودی اولیه ، مجددا به ویروس کرونا ( coronavirus ) مبتلا شد.