انگشت پای کرونایی “covid toe” چیست ؟ شاید یک علامت عجیبِ ناشی از عفونت ویروس کرونا باشد

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • انگشت پای کرونایی “covid toe” چیست ؟ شاید یک علامت عجیبِ ناشی از عفونت ویروس کرونا باشد
انگشت پای کرونایی “covid toe” چیست ؟ شاید یک علامت عجیبِ ناشی از عفونت ویروس کرونا باشد
متخصصان پوست می گویند که ضایعات باید سریعاً تحت آزمایش ویروس قرار پیرند ، گرچه بسیاری از بیماران علائم دیگری ندارند.

 

چیل بلین ها "chilblians" (که گاهی pernio) نیز نامیده میشوند , التهابات دردناک قرمز رنگی هستند که به طور معمول در صورت قرار گیری در معرض سرما ایجاد میشوند . وضعیت مشابهی در بیماران Covid_19 مشاهده شده است.
چیل بلین ها “chilblains” (که گاهی pernio) نیز نامیده میشوند , التهابات دردناک قرمز رنگی هستند که به طور معمول در صورت قرار گیری در معرض سرما ایجاد میشوند . وضعیت مشابهی در بیماران Covid_19 مشاهده شده است.

 
 

قبل از شیوع کروناویروس ، دکتر لیندی فاکس ، متخصص پوست در سانفرانسیسکو ، سالانه حدود چهار یا پنج بیمار را با چیل بلین ” chilblains “ضایعات دردناک قرمز یا بنفش که به طور معمول در زمستان روی انگشتان یا انگشتان پا ظاهر می شود– ویزیت میکرد.
در طی چند هفته ی گذشته ، او ده ها نفر را با شرایط فوق وزیت نموده است.

 

دکتر فاکس ، از دانشگاه کالیفرنیا ، سان فرانسیسکو می گوید: “به طور ناگهانی ، ما با سیلی از انگشتان پا غرق شدیم.” ، “کلینیک ها از بیمارانی با ضایعات جدید انگشت پا پُر شد. و اینها افرادی بودند که قبلاً سابقه ی چیل بلین را نداشتند – آنها هرگز چنین ضایعاتی را تجربه نکرده بودند. ” 
همچنین chilblains که در اثر التهاب در رگ های خونی کوچک در واکنش به هوای سرد و مرطوب ایجاد می شود و در تمامی طول سال دیده نمیشود. دکتر فاکس گفت: “معمولاً ، ما آن را در سردترین روزهای زمستان مشاهده می کنیم”

 

دکتر فاکس تنها کسی نیست که با این موارد را گزارش نمود. در بوستون ، دکتر استر فریمن ، مدیر جهانی بهداشت پوست در بیمارستان عمومی ماساچوست ، گفت کلینیک پزشکی از راه دورِ وی “کاملاً پر از انگشتانِ پا است !! ” مجبور شدم جلسات بالینی اضافی ، فقط برای مشاوره جهت مراقبت از انگشتان پا اضافه کنیم. مردم بسیار نگران هستند. “

 

 
 

این ضایعات به عنوان یکی دیگر از علائمِ آلودگی به ویروس کرونای جدید ظاهر می شوند. بارزترین علائم آن سرفه خشک و تنگی نفس است ، اما ویروس با رشته ای از اثرات غیر معمول و متنوع مانند گیجیِ ذهنی (memtal confusion)و کاهش حس بویایی مرتبط شده است.
مقامات بهداشت و درمان فدرال ، ضایعات ناحیه ی انگشتان پا را در لیست علائم کروناویروس قرار ندادند ، اما برخی از متخصصان پوست در حال وارد کردن فشار جهت تغییر این مسئله هستند ، آنها میگویند که دچار شدن به انگشتِ پایِ کرونایی باید به تنهایی زمینه کافی برای انجام آزمایشِ ویروس کرونا در افرادی که تنها همین ضایعات را دارند ، در غیاب سایر علائم باشد.
چندین مقاله پزشکی از اسپانیا ، بلژیک و ایتالیا افزایش شکایات در مورد ضایعات دردناک در انگشتان پا ، پاشنه آشیل و کف پا را منتشر کردند. اینکه آیا تمامیِ این بیماران آلوده به ویروس کرونا بودند مشخص نیست ، زیرا این افراد سایر علائم را نداشتند و آزمایش محدود بود و برای تمامی افراد آزمایش انجام نشد.

 

بیشتر موارد در کودکان ، نوجوانان و بالغینِ جوان گزارش شده است و برخی از متخصصان می گویند که ممکن است منعکس کننده یک پاسخ ایمنی سالم به ویروس باشد.

 

 

دکتر فریمن گفت: “مهمترین پیام برای عموم مردم این است که دچار وحشت نشوند. اکثر بیمارانی که با این ضایعات می بینیم حال عمومی بسیار خوبی دارند .”

 

دانشمندان به تازگی شروع به مطالعه این پدیده کرده اند ، اما به نظر می رسد که این ضایعاتِ مشابه با چیل بلین ، نشان از عفونت خفیف یا حتی بدون علامت به کرونا ویروس باشد . آنها همچنین ممکن است چندین هفته پس از پایان مرحله حاد عفونت ایجاد شوند.

 

بیمارانی که دچار تورم و ضایعات قرمز یا بنفش در انگشتان می شوند برای رد کردن دلایل احتمالی دیگر باید با پزشک معالج خود یا متخصص پوست خود مشورت کنند. اما ، به گفته کارشناسان ، آنها با مشاهده ی این ضایعات ، نباید سریعا به اورژانس مراجعه کنند ، زیرا در این صورت خطر ابتلا به کروناویروس یا اگر کرونا داشته باشند باعث آلوده کردن دیگر افراد در صورت مراجعه به این مراکز میشوند.
دکتر فاکس گفت: “خبر خوب این است که این ضایعات ِ مشابه با چیل بلین به معنای خوب بودنِ وضعیت شما میباشد.” “معمولاً این نشانه خوبی است که بیانگر این است که بدن شما ویروس کرونا را دیده است و نسبت به آن واکنش ایمنی خوبی را دارد نشان میدهد.” بیمارانی که دچار ضایعات دردناک میشوند ، اغلب نگران می شوند. آنها اغلب در انگشتان پا ظاهر می شوند و اغلب بر روی انگشتان پا روی یک یا هر دو پا ایجاد میشوند و زخم ها می توانند بسیار دردناک باشند و باعث احساس سوزش یا خارش شوند.
در ابتدا ، انگشتان پا متورم میشوند و رنگ مایل به قرمز به خود می گیرند. بعضی اوقات قسمتی از انگشتان پا متورم می شود و ضایعات یا برآمدگی های تکی میشوند. با گذشت زمان ، ضایعات به رنگ بنفش در می آیند.
هانا اسپیتزر ، ۲۰ ساله ، که سال تحصیلی را از راه دور در خانه خود در دانشکده کالج لافیایت وستچستر را به پایان می رساند ، در هر ۱۰ انگشتان پا دچار این ضایعات شده است ، آنقدر ناراحت کننده ( دردناک در طول روز ، و خارش در شب ) به صورتی که نمی تواند هیچ چیزی را روی پاهای خود بگذارد ، حتی جوراب !
بیشتر این بیماران نوجوان یا جوان بودند ، از جمله یک فرد ۱۵ ساله که وقتی جهت درمان ضایعات انگشتان پا به اورژانس رفت و به دنبال مراقبت پزشکی از انگشتان پا بود ، فهمید که وی پنومونی Covid-19 دارد.
بیمار دیگر مردی ۹۱ ساله بود که سه هفته قبل از ایجاد ضایعات به علت کرونا ویروس در بیمارستان بستری شده بود و بهبود یافته بود و به خانه برگشت.