۱۲ سوال رایج در مورد مکمل های کلسیمی

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • ۱۲ سوال رایج در مورد مکمل های کلسیمی
۱۲ سوال رایج در مورد مکمل های کلسیمی

۱) چرا کلسیم اهمیت دارد؟

کلسیم در عملکرد مناسب در بدن ، از جمله در عملکردِ سلول های خونی ، ماهیچه ها و عصب نقش اساسی دارد. بیش از ۹۸٪ کلسیم موجود در بدن ما در بافتهای استخوانی قرار دارد و در آنجا سببِ استحکام آن میشود . برای عملکرد مناسب ، بدن سطح کلسیم خون را در یک محدوده باریک نگه می دارد. ما هر روز مقدار کمی کلسیم از طریق پوست ، مو ، ناخن ، ادرار و مدفوع از دست می دهیم. هنگامی که کلسیمِ رژیم غذایی برای جایگزینی این مقدار کافی نباشد ، کلسیم از استخوان گرفته می شود. افرادی که مصرف ناکافی کلسیم دارند ، استخوان را با سرعت بیشتری از دست می دهند و شانس بیشتری برای ایجاد استخوان های ضعیف و شکننده (پوکی استخوان) خواهند داشت.

 

۲)چه مقدار کلسیم نیاز دارم ؟

به طور کلی متخصصان قبول دارند که در کل روزانه ۱۰۰۰-۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم عنصری برای بزرگسالان کافی است. این شامل کلسیم موجود در رژیم غذایی شما و همچنین کلسیم موجود در مکمل ها است.

 

۳) آیا همه افراد باید مکمل های کلسیمی مصرف کنند ؟

خیر ، اگر رژیم غذایی شما به میزان کافی حاوی کلسیم میباشد ، دیگر نیازی به مصرف مکمل ندارید. مکمل های کلسیم تنها در صورت ضروری است که رژیم غذایی حاوی کلسیم مورد نیاز بدن نمیباشد. در ایالات متحده آمریکا ، متوسط ​​مصرف کلسیم در رژیم غذایی در حدود ۶۰۰ میلی گرم در روز است که کمتر از میزان مورد نیاز روزانه است.
تغییر در رژیم غذایی یا افزودن مکمل ها دو گزینه برای رفع هرگونه کمبود است.

 

۴) رژیم غذایی من حاوی چه میزان کلسیم است ؟

بیشتر افراد روزانه حدود ۲۵۰ میلی گرم کلسیم از غذا دریافت می کنند ، به علاوه ۲۰۰-۳۰۰ میلی گرم اضافی در هر وعده لبنیات (لیوان شیر ، فنجان ماست یا یک اونس پنیر).

 

۵) آیا برندِ مکملِ کلسیمی وجود دارد که از مابقیِ برند ها بهتر باشد ؟

قرص کلسیمی که دارای نشانه USP (فارماکوپه ایالات متحده) را انتخاب کنید. این نشانه ، بیانگر این است که آزمایش هایی برای حل شدن کامل قرص ، درون دستگاه گوارشی انجام شده است. تفاوت های جزئی در جذب بین کلسیم سیترات و کلسیم کربنات وجود دارد. بیمارانی که در بلعیدن قرص ها مشکل دارند ممکن است بهتر باشد که استفاده از کلسیم جویدنی را در نظر بگیرند.

 

۶) آیا مکمل های کلسیمی که گرانتر هستند بهترند و آیا نیاز است که قرص را ابتدا در آب حل کنم و فرمِ حل شده ی آن را بنوشم ؟

خیر ، اکثرِ مکمل های کلسیم خوب هستند. “نام تجاری” با قیمت بالا و قرص کلسیم علیرغم ادعاهای بازاریابی ، هیچ مزیتی ندارد. آماده سازی به صورت حل شده در مایعان لازم نیست. کلسیم موجود در قرص ها به خوبیِ کلسیم موجود در محصولات لبنی جذب می شود و جذب آن بهتر از بسیاری از منابع غذایی حاویِ کلسیم مانند اسفناج است.

 

۷) هر قرصِ مکملهای کلسیمی حاویِ چه میزان کلسیم است ؟

مقدار کلسیم در هر قرص تحت مواد تشکیل دهنده بر روی برچسب آن ذکر شده است ، و به طور کلی بین قرص ۲۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم به ازای هر قرص است. توجه داشته باشید که برچسب روی جعبه مقدار کلسیم در هر وعده ی مکملِ کلسیم را نشان می دهد ، و تعداد آن وعده مکمل ممکن است حاویِ دو یا چند قرص باشد.
چرا کلسیم ۶۰۰ میلی گرم در مقایسه با مکملهای حاویِ دوزهای پایین تر ، بزرگتر و بلع آن سخت تر است؟ دلیل این است که اندازه قرصها در دوزهای بالاتر ، بزرگتر است این است که مقدار مواد تشکیل دهندهی آن بیشتر است.
برای کربنات کلسیم ، ۴۰٪ هر قرص کلسیم و ۶۰٪ دیگر آن کربنات است. قرص ۱۵۰۰ میلی گرم حاوی ۶۰۰ میلی گرم کلسیم و ۹۰۰ میلی گرم کربنات است.

 

۸) آیا بهتر است که تمامِ قرصهای مکمل کلسیمی که باید در طول روز مصرف کنم را یکباره بخورم یا آنها را جدا جدا و در وعده هایِ منقسط در طول روز مصرف کنم ؟ و اینکه بهتر است مکمل کلسیمی را همراه با وعده ی غذایی استفاده کنم یا آن را همراه با غذا مصرف کنم ؟

قرص ها را جدا جدا مصرف کنید. به عنوان مثال ، یک قرص کلسیم را دو بار در روز مصرف کنید (هر ۱۲ ساعت یک عدد) ، نه اینکه دو قرص کلسیم به طور همزمان مصرف کنید. هنگامی که قرصها در طول روز پخش می شود ، دستگاه گوارشی کلسیم را با کارایی بیشتری جذب می کند. مصرف مکمل های کلسیم با غذا باعث بهبود جذب نیز می شود.

 

۹) آیا مصرف مکمل های کلسیمی عوارض هم دارد ؟

نفخ روده ، گاز و یبوست ممکن است گاهی اوقات ، به خصوص با دوزهای بالاتر ایجاد شود. کلسیم سیترات در مقایسه با کلسیم کربنات خطر کمتری از نفخ روده و گاز دارد. این مشکلات با استفاده از یک دوز پایین برای شروعِ مکملها و افزایشِ تدریجی آن ، کاهش می یابد. عدم استفاده از دوزهای بالاتر نیز مفید است.

 

۱۰) آیا استفاده ی بیش از حدِ کلسیم ، مشکل ساز است ؟

بله ، استفاده ی بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم کلسیم در روز ، سود رسانیِ بیشتری برای استخوانها ندارد بلکه ریسک ابتلا به سنگ کلیه را افزایش میدهد.

 

۱۱) آیا اگر من به میزان کافی کلسیم و ویتامین دی مصرف کنم ، میتوانم قرص پوکی استخوانم را قطع کنم ؟

 خیر ، مصرف کلسیم و ویتامین D از اهمیت بالایی برخوردار است ، اما در بیماران با خطر شکستگی بالا جای قرصهای پوکی استخوان را نمی گیرد.

 
 

۱۲) آیا بیمارانی که داروهای پوکی استخوان مصرف میکنند ، باز هم نیاز به مصرف کلسیم و ویتامین دی خواهند داشت ؟

بله ، تحقاقات نشان داده است که مصرف داروهای پوکی استخوان تنها در صورت استفاده ی کافی از کلسیم و ویتامین دی سبب کاهشِ خطر شکستگی میشود.