آیا پوکی استخوان قابل پیشگیری است؟

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • آیا پوکی استخوان قابل پیشگیری است؟
آیا پوکی استخوان قابل پیشگیری است؟

سوال :

بنده میدانم که پوکی استخوان با عوامل ارثی مرتبط است که نمی توانم آنها را تغییر دهم. اما آیا مواردی وجود دارد که بتوانم برای کاهش ریسک پوکی استخوان انجام دهم؟

 
 

پاسخ :

 

درست است که بسیاری از عوامل خطر پوکی استخوان مانند جنس ، سن و ژن ؛ مواردی نیستند که بتوان آنها را تغییر داد. اما مواردی وجود دارد که می توانید برای بهبود سلامتی استخوان خود انجام دهید.
این شامل اتخاذ یک رژیم غذایی سالم و سرشار از کلسیم و دریافت ویتامین D کافی است که می تواند به حفظ و بهبود سلامت استخوان ها کمک کند.
همچنین ورزش منظم می تواند به تقویت استخوان ها یا جلوگیری از تخریب استخوان کمک کند.
به طور خاص ، فعالیت هایی که بر روی استخوان های شما فشار وارد می کند ، مانند ورزش های پرشی ، دویدن و ورزشهایی که با وزن گذاری همراه هستند ، می توانند سلول های استخوانی را تحریک کنند تا پروتئین هایی تولید کنند که استحکام استخوان را افزایش دهد. در کودکان ، این فعالیت ها در می توانند تراکم استخوان را افزایش دهند. در حالی که بزرگسالان به همان میزان از مزایایی که بچه ها انجام می دهند برخوردار نیستند ، ورزش هنوز هم می تواند اثرات متوسطی بر استخوان داشته باشد و به حفظ قدرت کمک کند که در صورت عدم فعالیت همان مقدار از استحکام استخوان هم از بین می رود. برای محافظت بیشتر از سلامت استخوان ها ، عادت های ناسالم مانند استعمال سیگار یا نوشیدن مقدار زیاد الکل را کاهش دهید.