کنترل کردن آرتروز دست و انگشتان

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • کنترل کردن آرتروز دست و انگشتان
کنترل کردن آرتروز دست و انگشتان
همه افراد گاه به گاه با دردِ دست و انگشتان را تجربه می کنند ، اما هنگامی که دردِ آرتروز رخ میدهد ، می تواند جنبه های بسیاری از زندگی شما را به خود تحت تاثیر قرار دهد.
دکتر Robert Shmerling ، رئیس کلینیک روماتولوژی در Harvard-affiliated Beth Israel و سردبیر ارشد هیئت علمی دانشگاه هاروارد می گوید: “با پیشرفت استئو آرتریت ، ممکن است شما توانایی حرکتِ دست را از دست دهید ، مانند توانایی گرفتن و نگه داشتن اشیاء و با گذشت زمان ، آرتروز می تواند باعث تغییر شکل مفاصل شود ، بنابراین باز و بسته کردن دستان سخت تر خواهد شد.”

 

ساییدگی و پارگی

استئوآرتریت ، شایعترین اختلال مفاصل ، به آرتریت “ساییدگی و پارگی” معروف است. باعث می شود غضروف محافظ در انتهای استخوان های شما شکسته و از بین برود. با گذشت زمان ، استخوان های مفصل به هم می مالند و باعث ایجاد درد ، تورم و التهاب می شوند. استئوآرتریت اکثرا سه قسمت دست را تحت تأثیر قرار می دهد:
  • پایه ی انگشت شست جایی که انگشت شست و مچ دست به مفصل انگشت نزدیک می شود.
  • مفصل نزدیک به سرِ انگشت
  • مفصل میانی انگشت

آدمک سمت راست مربوط به استئوآرتریت و آدمک سمت چپ مربوط به آرتریت روماتویید میباشد.
درگیر شدن مفاصلی که قرمز رنگ هستند بسیار رایج ، نارنجی رنگ رایج و زاد رنگ غیر رایج میباشد.

 
 

شدت درد می تواند از دردهای مبهم تا دردهای شدید متغیر باشد. تغییر در آب و هوا ، مانند رطوبت و فشار هوا ، می تواند علائم را در برخی از افراد بدتر کند ، اگرچه هنوز دلیل آن مشخص نیست (در ایجاد استئوآرتریت نقشی ندارد اما در میزان درد ناشی از استئوآرتریت موثر است). زمان روز نیز می تواند تاثیر داشته باشد ، زیرا سفتی مفاصل در صبح بدتر می شود.

 

چه چیزی خطر ابتلا به آرتروز دست را افزایش می دهد؟
 سن ریسک فاکتور اصلی است – حدود ۲۵٪ از کل مردان تا سن ۸۵ سالگی درجاتی از درد و استرس آرتروز دست را تجربه می کنند. اما عوامل دیگر نیز می توانند نقش ایفا کنند ، به عنوان مثال سابقه خانوادگی استئو آرتریت و صدماتِ دست در گذشته به ویژه شکستگی های نزدیک مفصل.

جراحی

اگر مشکلات تحرک یا درد ناشی از آرتروز آنقدر شدید شود که کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد ، ممکن است عمل جراحی ضروری باشد. در اینجا غضروف آسیب دیده در مفصل برداشته می شود و استخوان ها به هم فیوز میشوند (عمل جراحی خشک کردن مفصل). گزینه دیگر تعویض مفصل است که شامل خارج سازی مفصل آسیب دیده و تعویض آن با ایمپلنت است. 

 

تعویض مفصل در مفصل CMC

 
 
خشک کردن مفصل در مفصل CMC

 
 

گزینه های درمانی

 در اغلب موارد معاینه فیزیکی و اشعه ایکس برای تأیید آرتروز دست کافی است. متأسفانه ، شما نمی توانید در بیشتر موارد ، روند استئوآرتریت را معکوس کنید یا حتی پیشرفت آن را کند کنید. اما این بدان معنا نیست که شما در مقابلِ آرتروز بی دفاع هستید. استراتژی های زیر ممکن است به مدیریتِ شعله ور شدنِ آرتروز کمک کند.

 

داروها

التهاب و درد ملایم را می توان با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ناپروکسن (Aleve) و ایبوپروفن (Advil) یا داروهای تسکین دهنده درد مانند استامینوفن (تایلنول) درمان کرد. از آنها می توان به صورت قرص ، یا  به صورت پماد یا کرم موضعی (برای NSAIDs) استفاده کرد و از نظر کمی مفید هستند.
“این داروها را طبق دستورالعمل استفاده کنید تا از عوارض جانبی مضر جلوگیری کنند و اگر به طور مرتب از آنها استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.”
یکی دیگر از گزینه های دارویی برای درد شدید ، تزریق کورتیکواستروئید به داخلِ مفاصل است. اینها می توانند هفته ها یا حتی ماه ها درد را تسکین دهند ، اما در عین حال می توانند دردناک باشند یا باعث صدمه به تاندون شده و در صورت استفاده بیش از حد و تزریقات مکرر باعث تشدیدِ تخریب غضروف شوند.
در این مورد میتوانید با پزشک خود در مورد اینکه آیا تزریق کورتون داخل مفصل یک گزینه برای شما است یا خیر صحبت کنید.
تزریق کورتون داخل مفصل CMC

اسپلینت و بریس SPLINTS and BRACES

دستبندها و اسپلینت های دستی موجود در داروخانه ها دست و انگشتان شما را بی حرکت می کنند و آنها را در وضعیت که کمتر دردناک باشند نگه می دارند. در صورتی که شعله ور شدن خواب شما را مختل می کند ، آنها می توانند در شب نیز استفاده کنید. “اما به صورت مداوم و در همه ی اوقات از آنها استفاده نکنید ، زیرا این امر می تواند باعث ایجاد ضعف مفاصل آسیب دیده شود.”

Splint و Brace برای مفصل CMC

 
 

گرما و سرما درمانی

سرما درمانی انگشتان می تواند تورم و التهاب را کاهش داده و سبب بی حسی و کاهش درد شود.
یک کمپرس گرم می تواند به مفاصل غیر ملتهب کمک کند.

 

کمپرس سرد و گرم

 
 

اصلاحات رفتاری

از کارهای ظریف توسط انگشتان اجتناب کنید مانند گاموا بافی ، خیاطی ، تایپ کردن و…
استرس قرار داده شده روی دستان را کاهش دهید به عنوان مثال ، کیف های خود را روی ساعد خود حمل کنید. ابزارهای ارگونومیکی مانند درب بازکن های شیشه ای و بطری ، ظروف بزرگ و آسان برای گرفتن و گیربکس های آلومینیومی برای گرفتن و برداشتن اشیا می توانند به شما در انجام بسیاری از کارهای روزمره که نیاز به چنگ زدن و پیچاندن دارند کمک کند.

فیزیوتراپی

تمرینات دستی و فیزیوتراپی ممکن است به تقویت عضلات دست و افزایش دامنه حرکت انگشت کمک کند. “از پزشک خود را در مورد معرفی یک متخصص مجرب در رشته فیزیوتراپی بپرسید ، فیزیوتراپیست می تواند تمرینات تخصصی که به بهترین وجه به حفظ عملکرد دست کمک کند را به شما آموزش دهد.”