رژیم غذاییِ مدیترانه ای (Mediterranean diet) همانند رژیم غذاییِ سرشار از لبنیات (high-dairy diet) از شما در برابر شکستگیِ استخوان مراقبت میکند

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • رژیم غذاییِ مدیترانه ای (Mediterranean diet) همانند رژیم غذاییِ سرشار از لبنیات (high-dairy diet) از شما در برابر شکستگیِ استخوان مراقبت میکند
رژیم غذاییِ مدیترانه ای (Mediterranean diet) همانند رژیم غذاییِ سرشار از لبنیات (high-dairy diet) از شما در برابر شکستگیِ استخوان مراقبت میکند
گایدلاینِ آمریکاییِ رژیم غذایی در سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ تاکید خود بر مصرفِ غذای سالم را به متدهای مصرف غذای سالم (رژیم های غذایی) تغییر داد. دانشمندان نیز بر روی نقشِ رژیمهای غذایی بر رویِ پوکیِ استخوان متمرکز شدند.
یعنی اخیراً به جای اینکه همانند گذشته به مصرف نوع خاصی از مواد غذایی (مانند شیر یا ماست و …) تاکید شود یا تاثیر آن بر روی پوکی استخوان مورد بررسی قرار گیرد ، بر روی استفاده از تمامیِ موادِ غذاییِ موجود در یک نوع از رژیم غذایی (مانند رژیم غذاییِ مدیترانه ای) تاکید میشود و تاثیر آن بر روی پوکیِ استخوان مورد بررسی قرار میگیرد.
یک تیمِ تحقیقاتیِ آلمانی ، داده ها و اطلاعات مربوط به بیش از ۹۰،۰۰۰ خانم که در طرح بهداشتِ بانوان (Women’s Health Initiative) عضو بودند و سن آنها بین ۵۰ تا ۷۹ سال بود را وارد مطالعه ی خود کرده و آنها را مورد بررسی قرار دادند.
شرکت کنندگانِ این مطالعه در ابتدا پرسشنامه در موردِ فراوانی مواد غذاییِ (Women’s Health Initiative) که مصرف میکردند را تکمیل کردند. بر اساس فراوانیِ مواد غذایی که در رژیم غذایی هر یک از افرادی که در این مطالعه قرار داشتند ، آنها به نزدیکترین رژیم غذایی از ۴ الگویِ رژیم غذاییِ زیر تقسیم بندی شدند.
۱_ رژیم غذایی مدیترانه ای ( شامل سبزیجات ، میوه ها ، آجیل ، لوبیا و غلات سبوس دار میباشد. وعده های غذاییِ رژیم غذایی مدیترانه ای حولِ این غذاهای گیاهی ساخته می شوند. مقادیر متوسط ​​لبنیات ، مرغ و تخم مرغ نیز مانند غذاهای دریایی برای رژیم غذایی مدیترانه ای بسیار مهم است. در مقابل ، گوشت قرمز فقط گهگاهی خورده می شود)
۲_شاخص تغذیه سالم ۲۰۱۰
۳_شاخص تغذیه سالم جایگزین ۲۰۱۰
۴_رویکردهای رژیم برای متوقف کردن فشار خون بالا (DASH). ( مصرف بیشترِ سبزیجات و میوه ها. مصرفِ غلات تصفیه شده به جایِ غلات کامل. مصرفِ لبنیات بدون چربی یا کم چرب. استفاده از منابع پروتئین بدون چربی مانند ماهی ، مرغ و لوبیا. طبخِ غذاها با روغنهای گیاهی. عدم استفاده از غذاهای پر از شکر مانند نوشابه و آب نبات. محدود کردنِ مصرف غذاهای پر چربی اشباع مانند گوشتهای چرب ، لبنیات پرچرب و روغنهایی مانند نارگیل و روغن پالم)

 

این افراد به مدت ۱۵٫۹ سال تحت پیگیری قرار گرفتند. طی بررسیهای به عمل آمده مشخص گردید که خطرِ شکستگیِ لگن در زنانی که الگوی رژیم غذاییِ آنها نزدیک به رژیم غذاییِ مدیترانه ای بود در مقایسه با کسانی رژیم غذاییِ آنها به سایر برنامه های غذایی سالم ، از جمله رژیم غذاییِ دارایِ کلسیمِ بالاترِ DASH ، که لبنیاتِ کم چربی را مصرف میکردند ، کمتر میباشد.
این مطالعه بصورت آنلاین در ۲۸ مارس ۲۰۱۶ توسط JAMA Medicine Medicine منتشر شد.

 
 

 Refrence : Harvard Health Publishing