آیا پوکی استخوان سببِ ایجادِ علائم خاصی میشود ؟

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • آیا پوکی استخوان سببِ ایجادِ علائم خاصی میشود ؟
آیا پوکی استخوان سببِ ایجادِ علائم خاصی میشود ؟

سوال :

آیا روشی وجود دارد که نشانگر این باشد که من دارم دچار پوکی استخوان میشوم ؟ آیا پوکی استخوان علامت دار است ؟

 
 

پاسخ : 

پوکی استخوان (osteoporosis) بیماری است که سببِ کاهش دوام و ضعیف تر شدنِ استخوان ها میگردد و احتمال شکستن استخوان را افزایش میدهد. متاسفانه تا زمانی که بیماری پیشرفته شود یا در شما سبب ایجاد شکستگی شود شما علائمِ خاصی را نخواهید داشت. اگرچه ۲ سرِ نخ برای پوکی استخوان وجود دارد :
تغییر در پوسچر و طرزِ ایستادن (مانند حالت قوز به جلو)
کاهش قد
هر دو این تغییرات زمانی ایجاد میشوند که ستون فقرات خموده شوند یا به دلیل ضعف یا شکستگی های کوچک ، فشرده شوند که به آن شکستگیِ فشاری (compression fracture) در مهره های ستون فقرات که استخوان های کوچکی هستند که ستون فقرات را میسازند ، میشوند.
به دلیل اینکه پوکی استخوان ممکن است تا سالها خاموش و بی علامت بماند ، شما باید برای این بیماری تحت غربالگری قرار بگیرید.
توصیه میشود که تمامی خانم های بالای ۶۵ سال تحت سنجش تراکم استخوان (که به عمدتاً با نام DEXA (dual energy x_ray absorptiometry) شناخته میشود) قرار گیرند.
این یک آزمایش کوتاه و بدون درد است که بر روی ستون فقرات یا هیپ انجام میشود و مشخص میکند که آیا شما دچار پوکی استخوان هستید یا خیر و اینکه میزان آن چه اندازه است. اگر چه اکثر خانم ها میتوانند تا سن ۶۵ سالگی برای انجام اولین غربالگری صبر کنند ، اما در صورتی که پدر و مادرتان سابقه ی شکستگی لگن داشتند و یا اینکه خودتان ریسک فاکتور های دیگرِ پوکی استخوان از قبیل یائسگی زودرس ، سابقه خانوادگی پوکی استخوان ، نژاد سفید و آسیایی ، تراکم استخوان پایین در تستهای قبلی ، استخوان بندی کوچک و ظریف ، استفاده از داروهایی که ممکن است روی سلامت استخوان شما تاثیر گذارد . اگر برای شما بیماری پوکی استخوان تشخیص داده شود ، داروهایی وجود دارند که مبتواند برای شما کمک کننده باشد.

 

Refrence : Harvard Health Publishing