آیا تای چی (Tai Chi) برای آرتروز مفید است؟

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • آیا تای چی (Tai Chi) برای آرتروز مفید است؟
آیا تای چی (Tai Chi) برای آرتروز مفید است؟
استئو آرتریت یک بیماریِ تخریب کننده ی مفاصل است که موجب خشکی , درد و التهاب خفیف در مفصلِ درگیر میشود. آرتروز هنگامی ایجاد میشود که غضروف (بافتی که استخوان را میپوشاند و به عنوان یک بالشت عمل میکند) به مرورِ زمان تخریب میشود.
در مراحل ابتداییِ این وضعیت , طیفی از اصلاحات , وقتی به همراه درمان یا به صورت جایگزینی برای آن به کار رود , میتواند سببِ کاهش درد شود که تای چی (Tai Chi) نیز یکی از این مواردِ اصلاحی میباشد.

 

تای چی را اغلب «مدیتیشینِ پویا» می‌نامند اما به‌نظر می‌رسد عنوان «حرکتْ‌درمانی» برای آن مناسب‌تر باشد. شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه این ورزش ذهنی-بدنی که در ابتدا به‌عنوان یک هنر رزمی در چین شکل گرفت می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به سلامتی را درمان یا از بروز آنها جلوگیری کند. برای انجام تای چی نیازی نیست حتما دارای اندامی متناسب یا در سلامت کامل باشید. همه می‌توانند به راحتی ورزش تای چی را انجام دهند: از افرادی با متناسب‌ترین اندام گرفته تا ویلچری‌ها یا افرادی که دوره‌ی نقاهت پس از عمل جراحی را طی می‌کنند.
این هنر که با نگرش عمیق فلسفی شکل گرفته با کمک ایجاد چرخش انرژی در انسان و تخلیه انرژی درونی یعنی انرژی «چی» یا انرژی بایو الکترومغناطیس درون بدن انسان، یکی از قدرتمندترین سبکهای رزمی در جهان می‌باشد. در این هنر عضلات نقش زیادی ایفا نمی‌کنند و یک تای چی کار سعی در رها کردن کل بدن دارد تا این انرژی بتواند در بدن جاری شود و در موقع مناسب بتوان از آن برای دفاع یا حمله استفاده کرد. تای چی چوان روش مشت زنی یا هنر رزمی است که بر اساس مفاهیم فلسفی آن سعی در به تعادل رساندن همه چیز دارد که در حقیقت نماد یین و یانگ محصول این فرایند است. «تای چی» در فلسفه تائو به معنای فرایندی است که «ووچی» را به «یین و یانگ» تبدیل می‌کند و تای چی چوان هنر رزمی است که بر اساس این مفهوم عمیق و فلسفی بنا شده‌است. استادان تائو صدها سال پیش با معرفی تای چی در حقیقت هنر رزمی را معرفی نمودند که هماهنگ با ریتم‌های طبیعت و قوانین حاکم بر طبیعت باشد تا در سطوح بالا نیز منتهی به ادراک طبیعت گردد. تای چی ابتدا بدن را متعادل می‌سازد، سپس انرژی درونی انسان، ذهن، تنفس عواطف، طبیعت و روح را متعادل می‌سازد

 

تای چی به افزایشِ قدرتِ بدنی کمک میکند و موجب افزایش تحرک میشود و سبب احساسِ سلامتی میشود. یک مطالعه که در Arthritis & Rheumatism منتشر شد مشخص کرد , شرکت کنندگانی در این مطالعه که دچار آرتروز زانو بودند و ۲ بار در هفته تای چی را تمرین میکردند , دردِ کمتر و عملکردِ فیزیکیِ بهتری نسبت به شرکت کنندگانی در این مطالعه که به آنها برنامه ی ورزشیِ کششی و سلامتی داده شده بود , داشتند.
کلاسهای تای چی در این مطالعه تا ۱۲ هفته ادامه داشت , اما بهبودی تا ۱ سال پس از قطع تای چی باقی ماند. همچنین این افراد , افسردگیِ کمتر و حسِ سلامتیِ بیشتری را گزارش نمودند.

 

در میان چیزهای دیگر , تای چی برای بهبودِ قدرت و تناسبِ عضلات نیز مفید بود , که خود این موجب افزایشِ پایداریِ مفصل (Joint Stability) میشود. به علاوه , جنبه های ذهنی_جسمی و کنترلِ تنفس موجب ارتقای آرامش ذهنی میشود , که ممکن است موجب قطعِ زنجیره ی دردِ آرتروز گردد.

 

اگر شما آرتروز دارید و قصد دارید با تمرینِ تای چی از درد مفصلِ درگیرِ خود بکاهید , یک برنامه ی موفق برای دستیابی به این امر , شرکت در جلساتِ تای چی دو بار در هفته به مدتِ ۱ ساعت میباشد. حرکاتِ تای چی را به آرامی و آهسته انجام دهید.

 
 

Refrence : Harward Health Publishing