کم خوابی میتواند در میزان دردی که حس میکنید تأثیر بگذارد

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • کم خوابی میتواند در میزان دردی که حس میکنید تأثیر بگذارد
کم خوابی میتواند در میزان دردی که حس میکنید تأثیر بگذارد
نخوابیدن ممکن است شما را نسبت به درد حساس تر کند. ( according to study in the jan.28,2019,issue of the journal of neuroscince).
محققانن دریافتند که کم خوابی با مراکزِ دردِ خاصی از مغز مداخله نموده و میتواند در چگونگیِ حس کردن و پاسخ دادنِ نسبت به درد و ناراحتی تأثیر گذار باشد. در این مطالعه , دانشمندان مغز ۲۵ انسان بالغِ سالم را در دو شرایط و محیط از نظر میزان خواب , اسکن کردند. ابتدا آنها ۸ ساعت خوابیدند , و دومرتبه پس از اینکه آنان ۲۴ تا ۲۸ ساعت بیدار نگه داشته شدند. در طی این دو اسکن از مغز , آنها سطوح ناخوشایندی از حرارت را نیز در پاهایشان دریافت کردند.
اسکن ها مشخص نمود , هنگامی که این افراد از خواب محروم بودند , فعالیت کورتکسِ حسی_جسمی , ۱۲۰% افزایش داشته که این بخش مسئول تفسیرِ حسِ درد میباشد. در حقیقت , آستانه ی تحملِ درد این افراد هنگامی که کم خوابی داشتند پایین تر از شرایطی بود که ۸ ساعت خوابیده بودند.
همچنین هنگامی که این افراد از خواب محروم بودند , فعالیتِ striatum و insula (دو مرکز در مغز هستند که در تعدیل نمودن میزان احساس درد نقش دارند) ۶۰% تا ۹۰% کاهش داشته است.
محققان دریافتند که کم خوابی میزان بهبود پذیری بدن را کاهش میدهد و افرادی که از درد رنج میبرند میتوانند با بهبود شرایط خواب خود , دردشان را تعدیل کنند.

 

Refrence : Harward Health Publishing