راهکارهایی ساده برای حفاظت از مفاصل

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • راهکارهایی ساده برای حفاظت از مفاصل
راهکارهایی ساده برای حفاظت از مفاصل
دست اندر کاران پزشکی , قسمت مهمی از مدریت آرتروز را بر عهده دارند. به عنوان مثال , پزشک شما از اینکه شما داروهای مناسبی را در این زمینه مصرف مینمایید اطمینان حاصل مینماید ; و فیزیوتراپیستِ شما میتواند شما را برای انجام ورزش های مؤثر و بی خطر و اصلاح فعالیت های روزانه شما را راهنمایی کند. اما در نهایت , فعالیت روز به روز در جهت مدیریت آرتروز شما , به شما وابسته میباشد.
یک روش برای فعال بودن در زمینه ی مدیریت آرتروز توسط شما این است که فعالیت های روزمره خود را به صورتی تطبیق دهید که فشار را بر روی مفاصل شما کاهش دهد. تکنیکهایی که در ادامه ی مطلب آورده شده است شما را در راستایِ کم نمودن فشار بر روی مفاصلتان و جلوگیری از خشکی مفاصل , کمک مینماید.

 

حرکت کنید
از ماندن در یک پوزیشن و وضعیت به صوت طولانی مدت خود داری کنید. به عنوان مثال , هنگامی که پشت میز کار میکنید , هر ۱۵ دقیقه از جای خود بلند شوید و حرکات کششی انجام دهید. در هنگام مطالعه و استراحت در منزل هم میتوانید همین کار را انجام دهید.

 

فشار را بر روی مفاصل خود به حداقل برسانید
از پوزیشن ها و حرکاتی که فشار اضافه بر روی مفاصل وارد مینماید خودداری کنید. به عنوان مثال , در صورتی که شما به آرتروز دست دچار هستید , باز نمودن دربِ یک بطریِ سفت , با اشکال همراه خواهد بود. اگر مجبور هستید که خودتان این کار را انجام دهید , یک راه حل این است که , بطری را بر روی یک پارچه قرار دهید , کف دست خود را بر روی درب بطری گذاشته و با حرکات شانه سعی کنید درب بطری را بچرخوانید .

 

نقطه ی قوًت خود را پیدا کنید
از قدرتمند ترین مفاصل و عضلاتتان به نفع خود استفاده کنید.برای حفاظت از مفاصل دست و مچ , درب های سنگین را با یک طرف بازو یا شانه باز کنید. برای حفاظت از لگن و زانو در بالا رفتن از پله ها , در هنگام بالا رفتن از پله ها , ابتدا از پای قویتر خود استفاده کنید و در هنگام پایین آمدن از پله ها , ابتدا از پای ضعیفتر خود استفاده کنید.

 

پیشِ روی خود برنامه داشته باشید
زندگی خود را تا حد امکان تسهیل کنید. از فعالیتهای غیر ضروری اجتناب کنید (به عنوان مثال , لباسهایی بخرید که نیاز به اتو کارن ندارند). کار و محل نگهداری وسایل خود را سازماندهی کنید. وسایلی که زیاد مورد استفاده قرار میگیرند را در مکانهایی نگهداری کنید که در دسترس باشند. وسایل مصرفی خانه را دو برابر تهیه کرده و در مکانهای مختلف انبار کنید , مثلاً وسایل شوینده را در آشپزخانه و تمامیِ حمام و دستشویی ها ذخیره کنید.

 

از آیتم ها و وسایلی که تلاش و فعالیت شما را کاهش میدهند استفاده کنید
در آشپزخانه از دربازکن ها و مخلوط کُن های الکتریکی استفاده نمایید. در دستشویی از وسایل شوینده اتوماتیک و در حمام و وان از مواد شوینده ی اسپریی استفاده کنید. دیگر وسایل موجود در بازار ممکن است شما را در جهت ممانعت از خم شدن , دلا شدن و برداشتن , یاری کند.

 

تا حد امکان شرایط خانه را اصلاح کنید
استفاده از اثاثیه ی چرخدار در خانه میتواند تمیزکردن خانه را تسهیل کند. مطمئن شوید که ارتفاعِ تخت شما به اندازه ای است که رفت و آمد به تخت خواب آسان باشد. استفاده از چهار پایه در زیر دوش میتواند ایده ی مناسبی برای افرادی که آرتروز دارند باشد.

 

تقاضای کمک کنید
با آموزش افراد خانواده و دوستانتان در مورد آرتروز و محدودیتهایی که برای شما ایجاد میکند و توضیح در مورد نیاز شما به کمک آنها, از آنان تقاضای کمک کنید.

 
 

Refrence : Harward Health Publishing